Nordjyske gymnaster samlet i Hobro
Gymnaster fra Himmerland har hele weekenden været samlet til forårsopvisning i Hobro Idrætscenter
Opdateret 27. marts 2017 kl. 13:57
HOBRO: Denne weekend har der været masser af energi og fyldt med mennesker i Hobro Idrætscenter, hvor DGI Nordjyllands forårsopvisninger har indtaget begge haller med junior- og voksenhold fra Nordjylland.
Også Himmerland har været bredt repræsenteret med hold fra Aars, Hvalpsund, Valsgaard, Hobro, Klejtrup og Onsild.
Forårsopvisningen giver familie og andre interesserede mulighed for se, hvad gymnasterne har lært i vintersæsonen, og der blev vist både rytme og spring i hallen, hvor alle tilskuerrækker var fyldt godt op.
Bente Hald var en af de forældre, der sad klar til at heppe, da Vesthimmerlands landsdelsjuniorhold fra Hvalpsund gik på gulvet.
- Det er fantastisk, det de unge instruktører gør for børnene uge efter uge. Min datter er afsted rigtig mange weekender i løbet af et år, men hun elsker det, for de har det super sjovt sammen, siger hun.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.