Nu er der elge i Nordjylland

Fem svenske elgkalve er ankommet til Lille Vildmose i Østhimmerland

Foto: Michael Koch
Foto: Michael Koch

Opdateret 12. maj 2022 kl. 14:04

LILLE VILDMOSE: Torsdag morgen ankom fem eng-kalve fra to svenske elgparker for at begynde deres nye liv i Vildmosen.

Her blev de sat ud i en lille indhegning i en del af Lille Vildmose, hvor der ikke er offentlig adgang, og hvor de ikke kan ses fra offentlig vej.

Elgkalvene begynder deres ophold i Lille Vildmose med at være i karantæne vinteren over, så man sikrer, at de får en vild og naturlig sky adfærd. På trods af at elge er hårdføre dyr, som er vant til svenske vintre, så er naturen hård ved kalvene i deres første leveår.

- Vi vil gerne tilvænne dem til Lille Vildmose, så tidligt som muligt og i en fase af deres liv, hvor de fra naturens hånd er bedst modtagelige for nye indtryk, herunder også flytningen, men det kan ikke udelukkes, at en-to kalve ikke klarer de næste fire måneder, men det vil vi selvsagt arbejde hårdt for ikke sker, siger Skov- og Landskabsingeniør i Aalborg Kommune Jens Vinge.

Det bliver sandsynligvis i maj-juni 2016, at elgene vil blive lukket ud i Lille Vildmose, hvorefter alle har mulighed for at se og opleve dyrene. Her kommer elgene til at gå i et 21 kvadratkilometer stort område.

Senere vil yderligere op til syv elge blive sat ud og indgå i Lille Vildmoses nye bestand af store planteædere.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden