Jerup

Nu får Jerup sin Bette Kro igen

32-årig frederikshavner genåbner Jerup Bette Kro

Mads Frimer markerer åbningen med en reception 12. marts fra klokken 14 til 17. Foto: Kim Dahl Hansen
Mads Frimer markerer åbningen med en reception 12. marts fra klokken 14 til 17. Foto: Kim Dahl Hansen Kim Dahl Hansen

Opdateret kl. 15:24

JERUP: Da 2014 langsomt ebbede ud, slukkedes også blusset i køkkenet på Jerup Bette Kro. Efter 15 år som kromutter valgte Mette Schaltz 23. december at kaste håndklædet i ringen.

Men nu, hvor forårssolen endelig titter frem, er der kommet gang i kedlerne. 12. marts åbner den 32-årige frederikshavner, Mads Frimer, atter det populære madsted og nu, efter nogle måneders pubbesøvn, genfødt under navnet - Jerup Bette Kro og Restaurant.

- Jeg har leget med tanken, siden jeg blev udlært kok i 2003, fortæller Mads Frimer, der i Jerup fandt stedet, hvor en leg med tanken kunne blive et arbejde.

Selvom kroen er ”bette” var det hul, der opstod ved juletid, stort og rungende.

Endnu en lukket dør i den lille kystnære by, der ligger lunt på landevejen imellem Skagen og Frederikshavn. Men optimismen og de nysgerrige kunder var aldrig helt væk.

- Der er rigtig mange, der har ringet og været henne og tage i døren. Måske lige været henne ved vinduet og kigget ind. Så interessen er stor. Men nu åbner vi også snart, smiler Mads.

En ukuelig arbejdsglæde

Der er noget ved dem. De mennesker, der, optændt af en indre drift, har en arbejdsiver, der spilkoger året rundt.

- Vi ligger vel på en 70-80 arbejdstimer om ugen. Men det er altså sjovere, når man er sig selv. Så betyder det ikke så meget, fortæller Mads.

Og de mange timer er velbelagt. Helt bogstaveligt. Der er nemlig blevet lagt nyt gulv. Væggene er malet, inventaret shinet op og delvist udskiftet.

Menukortet

Mads tog beslutningen om at købe kroen omkring jul. Så kom de lange dialoger med banken, udarbejdelse af forretningsplan og ikke mindst planlægning af menuen. Med flere års erfaring i køkkener forskellige steder i Danmark, blandt andet et år som køkkenchef hos Katfizk i Frederikshavn, har Mads Frimer taget de retter med sig, der har været specielt populære og fletter dem nu ind i den eksisterende menu på Jerup Bette Kro.

- Stedet er jo kendt for den stegte flæsk om onsdagen og for bøfsandwichen. Det er klassiske retter, jeg ikke vil pille ved.

Derudover vil Kroen under Mads satse på mad ud af huset blandt andet med den selvkomponerede 3-2-1 buffet.

Udlejningen af de tre familieværelser på førstesalen vil fortsætte som hidtil, og slagterafdelingen vil atter komme op og stå - dog kun i en begrænset udgave til at begynde med.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden