Nu kan du købe kæmpeskov - hvis du har råd
Nørlundfonden vil af med Tingskoven på 483 hektar
Opdateret 15. juni 2018 kl. 10:13
JAMMERBUGT: Hvis skillingerne sidder lidt løst i lommen - og hvis der vel at mærke er nok af dem - så kan man nu blive ejer af Tingskoven, der ligger mellem Brovst og Fjerritslev.
39,5 millioner kroner er udbudsprisen på den store skov, der blandt andet udmærker sig ved at huse en pæn bestand af kronvildt.
Skoven er ejet af Nørlundfonden, der blandt andet også driver Nørlund Gods, et savværk i Rold Skov og sammenlagt driver 2.100 hektar skov og landbrug.
At Tingskoven - der er på 483 hektar - nu sættes til salg forklarer Nørlundfondens bestyrelsesformand Troels Hornemann på følgende måde:
- Vi købte skoven i 1980, og dengang mente vi, at det kunne være interessant for os. På længere sigt vurderede vi, at vi kunne få problemer med at skaffe træ til vores savværk - og den situation er vi ikke i dag, forklarer han.
Savværk årsag til salg
Ligesom savværket i sin tid var årsag til købet af Tingskoven, så er det nu også grunden til, at skoven skal sælges.
- Der var nogle økonomiske problemer omkring savværket for tre år siden, som gjorde, at vi måtte skyde nogle flere penge i det. Vi havde nogle forfærdelige år fra 2011 til 2015 - men vi fik lavet en turnaround, som virker nu, forklarer Troels Hornemann.
- Nu er vi så i den situation, at vi gerne vil betale de penge tilbage, vi har lånt, og dem kan vi rejse ved at sælge skoven, siger han og tilføjer:
- Så kan man selvfølgelig spørge om, hvorfor det først er nu, vi vil sælge, men det handler om, at vi tror, det er et godt tidspunkt at sælge skoven nu.
Troels Hornemann oplyser dog, at Nørlundfonden forsøgte at sælge den østlige del af Tingskoven i perioden fra 2011 til 2015.
- Dengang var der ikke så meget interesse, men det var dog også kun en mindre del af skoven, som var til salg. Men vi ved fra den mægler, vi har på salget, at der nu er interesse for skoven, siger Troels Hornemann.
Umiddelbart tør bestyrelsesformanden ikke byde på, hvor hurtigt et eventuelt salg kan effektueres.
- Det er svært at vide, hvor hurtigt, det kan gå. Kommer den rette køber med den rette pris, så kan det godt gå hurtigt. Men kommer den rigtige køber ikke, så er det ikke nødvendigvis sådan, at vi skal sælge skoven, fastslår han.
Skoven er opkaldt efter Han Herreds oprindelige tingsted, som ligger ved Søhøje i den vestlige del af skoven. Tingstedet er omkranset af store sten og fungerede indtil 1634.
En anden stenkreds er Andebjerg, som ligger længere mod syd. 13 storsten ligger i et velordnet system og kan meget vel være et af oldtidens kalendersystemer. I skoven findes også flere oldtidsbrønde.
Måske har der tidligere været egeskov på stedet, men i århundreder lå området hen som hede.
Inspireret af Enrico Dalgas, der efter 1864 talte varmt for at opdyrke de danske heder, blev der indledt en skovplantning i 1872. På Fjerritslev Bryggeri- og Egnsmuseum findes den plov, som pionérerne brugte til opfuring før plantning af træer.
Tingskoven var i et par generationer ejet af familien Laumann Jørgensen på Aalegaard.
Siden 1980’erne har skovdriften været begrænset, men Nørlundfonden varetager naturligvis vedligeholdelse og nyplantning som følge af fredskovspligten.
Kilde: www.hanherred.dk
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.