Ny direktør på plads før generalforsamlingen
MTH i gang med at finde en afløser for Carsten Hedemann
THY-MORS: Helt efter planen træder Mors-Thy Håndbold nu i karakter for at finde og ansætte en ny direktør for forretningen Mors Thy Håndbold efter Carsten Hedemann.
Han var håndboldklubbens direktør i et halvt år tid, indtil han blev ansat som direktør i den Thisted-baserede virksomhed Global Wind Power.
Ifølge formanden for MTH’s bestyrelse Heino Vigsø vurderede bestyrelsen, at klubben sagtens kunne klare sig en lille månedstid uden direktør.
Udadvendt
Den kommende direktør får ansvaret for håndboldsklubbens daglige drift, ligesom han eller hun kommer til at stå til ansvar over for bestyrelsen i forhold til virksomhedens kommercielle, økonomiske og administrative organisering.
- Det er blandt andet som leder af tre medarbejdere på kontoret, og udarbejdelse af spillerkontrakter, siger Heino Vigsø, og derfor ser bestyrelsen efter en person med en ledelsesmæssig baggrund kombineret med en skarp og kommerciel udadvendt profil.
Bopælspligt
Mors Thy Håndbold er karakteriseret ved en særdeles stærk opbakning fra lokalbefolkningen og det lokale erhvervsliv.
Derfor kræver direktørstillingen et indgående kendskab til de to kommuner Morsø og Thisted.
- Det er en klar forudsætning, at den kommende direktør har et indgående kendskab til det lokale erhvervsliv i begge kommuner, og derfor er det også et krav, at direktøren bosætter sig i enten Morsø eller Thisted kommune, understreger Heino Vigsø.
Det krav kan måske holde nogen tilbage fra at søge stillingen, men for bestyrelsesformanden er det afgørende, at den kommende direktør bliver en del at lokalsamfundet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.