Ny rektor sætter hjulene i gang
Fjerritslev Gymnasiums nye rektor, 36-årige Bjarne Edelskov Nielsen, vil starte adventurelinje for elite-mountainbikere
Opdateret 24. november 2015 kl. 09:42
FJERRITSLEV: Efter nytår overtager Bjarne Edelskov Nielsen stillingen som rektor på Fjerritslev Gymnasium. Han har været ni år på gymnasiet, heraf de sidste fem år som pædagogisk leder, hvor han har arbejdet med strategisk udvikling og kompetenceudvikling af de ansatte. Han underviser også i pædagogik og musik.
Blandt de bedste
Han var blandt de sidste to kandidater til stillingen blandt 10 ansøgere. Den øvrige kandidat har trukket sig på grund af et alvorligt trafikuheld.
Bjarne Edelskov Nielsen beskriver sig selv som en lyttende og kommunikerende leder, der kan favne bredden.
- Der er forskel på at være pædagogisk leder og rektor. Nu skal jeg sikre helheden. Jeg vil gøre mit bedste for at indfri den tillid, bestyrelsen har vist mig, siger Bjarne Edelskov Nielsen.
Adventurelinje på vej
Han har ikke tænkt sig at lave en hel masse om, men vil holde sig til den strategi- og visionsplanen for gymnasiet, som blandt andet går ud på at skaffe flere elever. Der går cirka 440 elever på gymnasiet, der tilbyder STX, HF og HHX, dertil kommer 10. klasse centret.
Efter sommerferien vender SOSU-uddannelsen tilbage. Der kommer også en ny adventure-linjen for elite MTB-ryttere.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.