Ny rolle til festvenner

Rebildfestens Venner tager sig af ny efterfest 4. juli

Rebildfestens Venner har tidligere stået for at arrangere forfester i frokostteltet, men i år tager foreningens sig af et nyt punkt i selve festprogrammet med et After Party efter festlighederne i bakkerne. Arkivfoto: Henrik Bo

Rebildfestens Venner har tidligere stået for at arrangere forfester i frokostteltet, men i år tager foreningens sig af et nyt punkt i selve festprogrammet med et After Party efter festlighederne i bakkerne. Arkivfoto: Henrik Bo

REBILD:Foreningen Rebildfestens Venner har i år skiftet hest og tager sig nu af en del af det officielle festprogram 4. juni. De seneste år har venneforeningen, hvis formål er at skabe en større lokal forankring af Rebildfesten, stået for en forfest dagen før den egentlige Rebildfest. Men i år bliver foreningens bidrag et ”After Party”, der tager over, når festen i bakkerne er slut ved 16.30-tiden. Efter-festen er et led i den fornyelse Rebildselskabet er i gang med at tilføre den ellers traditionsbundne Rebildfest.

Hadsund Skoleorkester står klar med underholdning ved frokostteltet, mens gæsterne forlader bakkerne, og kort efter er der har Weber Eventteam tændt op for grillen og sælger saftige burgere, der er biludstilling, boder og levende musik i teltet med Peter Aldahl indtil midt på aftenen. Hvornår, festen slutter, afhænger af, hvor mange deltagere, der er, lyder det fra bestyrelsesmedlem i Rebildfestens Venner Jan Vestergaard.

- I år har vi valgt at bakke op om denne nyskabelse af Rebildfesten. Tidligere har der været 250 deltagere ved vores fester, og det håber vi også, vi kan præstere med After Partyet, lyder det i en pressemeddelelse fra bestyrelsen.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.