Ny skulptur som blikfang
Børglum har fået en ny serværdighed
BØRGLUM: Området fik en ny seværdighed, da Galleri DetViVil Børglum holdt fernisering og sæsonåbning.
Træskulptør og –drejer Tage Pedersen fra Mors har udført den over to meter høje træskulptur Kvinde i Elm, og den står nu som et kunstnerisk blikfang uden for galleriet i Børglum.
Inde i galleriet udstiller kunstneren flere små og større værker, blandt andet nogle charmerende små fugle i træ.
Det er de tre kunstnere, Thorkild Lykke Larsen og Gitte Thomsen, begge fra Øster Brønderslev og Mona Vandkrog fra Århus, der står for galleriet, der er fyldt op med de tres egne kunstværker og af forskellige gæsteudstillere.
Lokalt i Børglum sættes der stor pris på initiativet med at skabe et galleri i den gamle købmandsbutik. Derfor har en gruppe på seks frivillige fra Børglum valgt at bakke op om projektet ved at dække vagter, for at der kan være en fast åbningstid i galleriet.
Allerede i dag sker der igen noget i Galleri DetViVil Børglum, når børn fra Trivselsskolen i Ingstrup udstiller deres værker. Der er fernisering i dag kl. 13-17, og børnenes udstilling kan ses frem til 1. juni.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.