Pension

Nye grunde til pension for kriminelle

Kommunen har to forslag til, hvor en pension kan placeres ud over institutionsområdet i Hammer Bakker

Kommunen peger på to grunde i Aalborg øst på henholdsvis Venøsundvej og Langagervej, hvor en udslusningsinstitution for kriminelle kan placeres.
Kommunen peger på to grunde i Aalborg øst på henholdsvis Venøsundvej og Langagervej, hvor en udslusningsinstitution for kriminelle kan placeres. Pressefotograf Henrik Bo

AALBORG: Et notat fra Aalborg Kommune peger nu på to nye placeringsmuligheder for den omstridte udslusningspension for kriminelle, som kriminalforsorgen gerne vil etablere i Hammer Bakker.

Notatet er udarbejdet efter et ønske ved budgetforligsmødet forrige mandag og kommer efter en heftig debat om, hvor vidt institutionsområdet er den rigtige placering for en pension. Kommunens embedsmænd har set på ledige kommunale grunde i hele kommunen, hvor lokalplanen tillader, at grunden bruges til formålet.

Den ene mulighed er på hjørnet af Langagervej/Egensevej lige ved siden af Aalborg Universitets Bibliotek (UNB) og overfor Nordjyske Medier.

Den anden placering er også at finde i Aalborg Øst nemlig på Venøsundvej.

Hvis De to alternative placeringer skal bringes i spil, så kræver det dog, at flere ting går op i en højere enhed. For det første skal Kriminalforsorgen være indstillet på at ville bygge en pension frem for at rykke ind i allerede eksisterende bygninger.

Borgmester Henning G. Jensen (S) ved ikke, om Kriminalforsorgen er interesseret i at bygge.

- For at man skal spørge Kriminalforsorgen om det, så skal byrådet jo vedtage det, siger Henning G. Jensen.

Desuden vil det kræve af et af byrådets medlemmer foreslår, at man bruger en af de to byggegrunde i Aalborg Øst til formålet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden