Nyt fælleshus er klar ved Østerild Kirke
Søndag efter gudstjenesten indvier Hunstrup-Østerild-Hjardemål Pastorat og Menighedsråd sit ny menigheds- og servicehus
ØSTERILD: Det skulle have været i fjor, men vejret drillede. Men nu er det så klar. Og i morgen, søndag, efter gudstjenesten i Østerild Kirke inviterer præst og menighedsråd til indvielse af det ny fælleshus lige ved kirken. Fælleshus står for, at det er fælles for de tre sogne i pastoratet: Hunstrup-Østerild-Hjardemål.
Huset eller rettere husene, for der er to, rummer hhv. værksted og maskinhus samt personale- og menighedshus.
Nu er der kun ét menighedsråd for de tre sogne med deres fire kirker og kirkegårde, og det fælles lægger også op til, fortæller menighedsrådskasserer og byggeudvalgsformand Jens Nielsen, Østerild, at kirkegårdene i fremtiden drives i fællesskab med udgangspunkt fra Østerild.
Byggeriet har kostet lige knap 6 mio. kr., fortæller menighedsrådsformand Keld Ehlers, Koldby, forhen Hjardemål, og det er en overskridelse på ca. 300.000 kr. i forhold til budgettet.
Overskridelsen skyldes to forhold.
Dels fandt man, da man fjernede de sidste rester af den ejendom, der engang lå her lige ved kirkegårdsdiget, nemlig stuehuset, også en gammel ajlebrønd, som det kom til at koste ca. 70.000 kr. at få fjernet.
Dels var vejret ikke med byggeriet. Det regnede fra høst og gennem hele efteråret. Senere blev vinterkulden bare ved og ved. Det kom til at betyde, at murene måtte tørres maskinelt, og det dækker stort set resten af budgetoverskridelsen, fortæller Jens Nielsen og Keld Ehlers. Der var dog også lige et ekstra dræn, man ikke havde regnet med, men som blev nødvendigt.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.