Nyt navn til skolecenter?

DEBAT

SKOLENAVN:Kommentar til Daniel Rugholm. I august 2011 var vi samlet for første gang i den nye skolebestyrelse for Vrå skolecenter og den nye skolestruktur var lige trådt i kraft. Skolebestyrelsens forældrevalgte medlemmer er sammensat af forældre fra både Hundelev, Løkken og Vrå, og vi blev hurtigt enige om at et af de første emner vi ville arbejde med var skolecentrets navn. Vi havde på daværende tidspunkt ingen anelse om at et nyt navn i det hele taget ville skabe debat, og vi kunne heller ikke i vores vildeste fantasi forestille os, at det ikke var noget vi selv kunne bestemme. Vi har i en ENIG skolebestyrelse valgt at arbejde for at få et nyt navn, fordi vi ikke synes at Vrå Skole er dækkende for vores skolecenter som indeholder både Hundelev, Løkken og Vrå skoler. Derudover har vi ønsket, at skabe ejerskab blandt forældre og børn i det nye skolecenter ved at bede dem om at komme med forslag til et nyt navn. Daniel Rugholm skriver at "Sydvest" ikke er geografisk dækkende for vores skolecenter, og det kan han have ret i. Det er nemlig heller ikke "Sydvest" vi har bedt om at skifte navn til men derimod "Sydvest, Hundelev- Løkken- Vrå". Dette navn synes vi er meget geografisk dækkende, da der os bekendt ikke i andre egne af landet findes de samme stednavne. Tager man f.eks. derimod navnet "Holmegårdsskolen" så findes den i både Hvidovre, Kokkedal, Allerød, Lynge m.fl. Daniel Rugholm anfører derudover også, at det ville blive noget værre rod, hvis alle skolebestyrelserne valgte at ændre skolens navn, og at når de nye skolebestyrelser kommer til, så vil de måske ændre det tilbage igen. Jeg tror ikke dette kommer til at ske, men hvis det skulle ske, så håber jeg, at politikerne og forvaltningen ville kunne klare denne opgave, når nu det kun er hvert 4. år der kommer ny skolebestyrelse. Vi andre skal trods alt leve med de ændringer der fremover måske skal foretages i skolestrukturen efter hvert kommunalvalg, og som har en noget større indvirkning på vores dagligdag, end et nyt navn på vores skolecenter har for jer. Du burde sætte pris på, at der er nogle forældre der går aktivt ind i arbejdet i skolebestyrelserne, og arbejder positivt sammen om de nye skolecentre. Når vi alle er enige om dette i skolebestyrelsen, både med skolens ledelse, personale og forældrevalgte, så kan jeg ikke se hvorfor politikerne og forvaltning har en interesse i at "sætte en kæp i hjulet". Det handler om den lokale forankring, fællesskab, ligeværd og vores ejerskab til skolecentret. Daniel Rugholm nævner at det koster penge at ændre navnet, men ikke hvor meget det drejer sig om. Det er da vist begrænset, hvad det vil koste, da vi ikke har investeret i kassevis af brevpapir, eller har skilte der skal laves om. For mig at se handler det om, at ændre navnet i kommunens dokumenter, og det vil selvfølgelig koste tid, men mon ikke kommunens budget overlever dette. Dette handler ikke kun om vores skolecenter, da vi ved at Sindal skolecenter også har ønsket at skifte navn. Daniel Rugholm skriver at der skal være sammenhæng med de øvrige skolers navne i kommunen. Jeg kan ikke lige se hvad sammenhængen er mellem Holmegårdsskolen, Sindal skole og Muldbjergskolens navne??? Men måske er planen på sigt, at vi skal hedde Hjørring skole 1, Hjørring skole 2, osv.? Daniel Rugholm skriver, at det skal være sund fornuft der ligger til grund for en navneændring. Vi synes det er SUND FORNUFT, at vi i en enig skolebestyrelse kan bestemme, hvad vores skole kan hedde, så længe det er et fornuftigt navn, og det er vi alle sammen fra kommunens sydvestlige hjørne enige om at det er.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.