Frederikshavn

Og prisen gik til...

Kommunen sagde tak til sportsfolk, kulturfolk, sundhedsfolk og integrationsfolk

Årets Leder – 10.000 kr. Kurt Nielsen fra Frederikshavn Sæby Autosport her fotograferet på foreningens bane, Ørnedalsbanen.

 Arkivfoto: Peter Broen.

Årets Leder – 10.000 kr. Kurt Nielsen fra Frederikshavn Sæby Autosport her fotograferet på foreningens bane, Ørnedalsbanen. Arkivfoto: Peter Broen.

FREDERIKSHAVN: Kommunen med borgmester Birit Hansen i spidsen gav torsdag aften masser af skulderklap til både unge og ældre borgere. I løbet af de kommende dage kan du møde et par af prismodtagerne i avisen og på nettet.

Her følger den komplette liste over alle, der fik store og mindre priser.

Integrationspris 2015-10.00 kroner Moslem Taleb og Hassan Moslem Taleb, Østervrå.

Integrationspris 5000 kr,

 Røde Kors, Skagen v/ formand Ciara Ryan

Røde Kors Sæby v/formand Inger Katrine Ejstrud.

Frivillighedsprisen Kasper Lau, for sit arbejde i SIND og SIND for unge. 

Sundhedsprisen 10.000 kr. Det frivillige mentorkorps for deres arbejde med unge i kommunen. 

Årets Kulturtalent – 10.0000 kr. Lise Robenhagen Hjørne  

Årets individuelle præstation – 10.000 kr. Maika Wissing Nikolajsen  

Årets Hold 10.000 kr. FDF Frederikshavn Brass Band  

Årets Leder – 10.000 kr. Kurt Nielsen fra Frederikshavn Sæby Autosport

Godt gået priser

FFI Brydning

Dansk mester ungdom individuel / Dansk mester for drenge hold

Jeff Mølholt

Lucas G. Davidsen

Camilla Rasmussen

Nicklas Stenbakken

Patrick Guldberg

Lucas Hansen

Frederikshavn Kajakklub

Udtaget til U 14 Landshold og Dansk mester ergometer og kort bane

Oscar Kølbæk Rosenberg,

Jørgen Lie

Frederikshavn Golfklub

Udtaget til landshold samt Deltagelse ved EM

Simon Asbjørn Mørk

Puk Lyng Thomsen

Frederikshavn Ishockey Klub

Udtagelse til Landshold i forskellige årgange

Mathias From

Anders Præstegaard

Mikkel Aagard

Joachim Blichfeldt

Alexander Rønnest

Jeppe Vinther

Sofia Baggesen

Marcus Pedersen

Springteam Sæby

Jysk mester i Teamgym Microrækken og Juniorpiger

Mille Frihauge Astrid Holm Jacobsen

Camilla Sørensen Nanna Frost Falborg

Mie B. Olesen Majken Sørensen

Corinna Lin Jensen Nadja Dønvig

Anna Hellum Laura Elkjær Petersen

Mille Frihauge Mille Ring Henriksen

Babeth Østergaard Caroline Jensen-Bach Kristensen

Emma Jensen Julie Motzfeldt Pedersen

Kristine Fauerholt Jensen Maja Hestvang Andersen Marie Andersen

Frederikshavn Skøjteforening

Alle Jyske mestre 2014 og en Dansk mester 2014

Cecilie Dreier

Josephine Kærsgaard

Amalie Borup

Frederikke Harstad

FDF Frederikshavn Brass Band

Dansk mester i Dansk amatør orkesterforbund

Carsten Højen Jensen

Kevin Jørgensen

Camilla Saabye Pedersen

Michelle Søndergaard Knudsen

Anders Slotved Kristensen

Victor Ræbild Højen Jensen

Frederik Mølkjær Andersen

Marianne Møller

Victoria Møller Thomsen Charlotte Palsgaard Nielsen

Ellen Ræbild Mike Mannton

Jonas Terp Nielsen Stine Slotved Kristensen

Christiane Ross-Jepsen Mathias Søgaard Wilsen

Marc Mannton Michael Ræbild Højen Jensen

Birger Johnsen Rasmus Gislund

Line Bødker Larsen Morten Kock

Jakob Dahl Kock Krestine Huokjær Pedersen

Thomas Fredborg Mikkel Højlund Zacho

Peter Hartman

Morten Nipper Melgård

Elias Beltoft Eliasen

Mads Birk Petersen 

SIK 80 – Sæby Idrætsklub

Guld i atletik ved Vestdanske mesterskaber både individuelt og hold samt Landsmesterskaber

Kasper Larsen Sebastian Nørgaard

Nikoline Stellan Jensen Carina Schlegel

Katrine Frahm Liv Dalsgaard

Anne Farum

Frederik Bak

Benjamin Nørgaard

Louise Østergaard

Janni Kristensen

Signe Gilbak Jensen

Kasper Røntved Krukiewicz 

Dybvad Idrætsklub

Guld i atletik for hold og individuelt ved Vestdanske holdmesterskaber og Landsmesterskaber

Emma Emilie Andersen

Signe Lisborg Andersen

Mathias Berg

Sophie Ingenuus

Marie Bang Jensen

Mikkel Johst

Mia Martinsen

Oliver Martinsen

Jelmer Scholten

Sigrid Scholten 

Frederikshavn Sæby Autosport

Dansk mester i Folkerace U18, folkerace klasse 2, Crosskart 250 ccm, Rally Cross, super 1600, Rallycross 1600 gruppe

Jesper Bislev

Jesper Christensen

Thomas Munk Jensen

Daniel Svenningsen

Jakob Wunderow

 Blackhawks Floorball

Landsholdudtagelse U 19 samt udtagelse til kvindelandsholdet

Daniel Nygaard

Jonathan Velgaard

Anders Bering

Simon Møller

Anders Jørgensen

Emil Rom

Nanna Sørensen

Caroline Christoffersen

Helle Grønbech

Kathrine K. Andersen

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.