Også nordjysk lægemangel i 2020
Flere patienter pr. praktiserende læge en nødvendighed i nogle kommuner
NORDJYLLAND: Det er nødvendigt at tage det meget lange lys i brug for at få øje på en løsning på lægemanglen i Nordjylland.
I følge en prognose fra tænketanken Kraka vil manglen på praktiserende læger i flere nordjyske kommune være mindst lige så stor i 2020, som den er i dag.
Og det selv om lægesituationen stort set alle andre steder i landet ser ud til at lysne de kommende syv år.
I dag har læger ret til at lukke for tilgang, når de runder 1600 patienter. Den grænse vil det være nødvendigt at overskride i Aalborg, Brønderslev, Hjørring og Morsø Kommuner, hvis alle nordjyder fortsat skal have adgang til en praktiserende læge i 2020.
Regionsrådsformand Ulla Astman mener, at løsningen må være optagelse af flere studerende Aalborg Universitets lægeuddannelse samt mere hjælpepersonale - blandt andet sygeplejersker - i de nordjyske lægepraksisser.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.