Olsen giver genvalg til Kasper Kusk
AaB’s kreatør er med i truppen til venskabskampen mod Polen, mens superligatopscorer Ronnie Schwartz ikke kom med
KØBENHAVN: Kasper Kusk fra AaB er blandt de 22 navne, som fodboldlandstræner Morten Olsen tirsdag udtog til venskabskampen mod Polen, der spilles i Gdansk onsdag 14. august.
AaB-spilleren fik sin debut i den rød-hvide trøje, da han blev skiftet ind i venskabskampen mod Georgien i Aalborg i starten af juni.
Morten Olsen fandt til gengæld ikke plads i truppen til den tidligere AaB-spiller Ronnie Schwartz, der nu bomber løs for Randers FC.
Af mulige debutanter i truppen er Nicki Bille, Jens Stryger Larsen, Peter Ankersen samt Jesper Hansen. Desuden er der comeback i truppen til Leon Andreasen og Nicolai Boilesen efter skader, mens Mike Jensen tre år efter sin debut atter er med i det fine selskab.
Dennis Rommedahl er ikke vurderet god nok, mens Andreas Cornelius er småskadet og bliver hjemme fra Polen.