Naturkatastrofer

Orkanen ventes at ramme Nordjylland klokken 19

Tre politikredse opfordrer til at blive indendørs

Torsdag eftermiddag så der således ud ved vandet i Løkken. Foto: Gunnar Husebø
Torsdag eftermiddag så der således ud ved vandet i Løkken. Foto: Gunnar Husebø

Opdateret kl. 17:28

HELE LANDET: Mens orkanen Bodil sætter sit kraftige præg på store dele af landet torsdag er der stadig ret roligt i Nordjylland.

Men ud fra de prognoser, som Nordjyllands Politi har fået, så vil storm og vindstød med orkanstyrke også ramme Nordjylland.

- Vi har fået oplyst, at det vil toppe i Nordjylland klokken 19, siger vagtchef Henrik Beck.

Klokken 16.05 oplyser han, at der er mest vind i Hirtshals, men blot 14 meter i sekundet. Derimod blæser det på samme tidspunkt 29 og 31 meter i sekundet i henholdsvis Esbjerg og Thyborøn

Klokken 15.38 frarådede Fyns Politi da også som den 3. politikreds i hele landet al unødvendig udkørsel og ophold udendørs.

Samme advarsel er tidligere blevet givet af politiet i Syd- og Sønderjylland samt hos Sydøstjylland.

Derimod kan Nordjyllands Politi via Twitter melde om ingen tilskadekomne og vindstød på højst 17 meter i sekundet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden