Sport

Ove P.: Uheld ikke nogen undskyldning

Ove Pedersen ville gerne være sluttet bedre af, men giver manglende dygtighed skylden for nederlaget mod Viborg

Ove Pedersen mener, at Hobro burde have været foran ved pausetid mod Viborg, men kan kun give sig selv skylden for ikke at være det. Foto: Bente Poder
Ove Pedersen mener, at Hobro burde have været foran ved pausetid mod Viborg, men kan kun give sig selv skylden for ikke at være det. Foto: Bente Poder Bente Poder

VIBORG: Det har været et kendt faktum længe, at Hobro skal tilbringe næste sæson i landets næstbedste fodboldrække, så på den måde havde søndagens 1-0-nederlag i Viborg ikke den store betydning. Men cheftræner Ove Pedersen er dog alligevel træt af resultatet.

- Vi har talt om, at vi skulle have nogle gode oplevelser med os ned. Vi fik et par gode sejre mod Odense og FC København, men de sidste par kampe (mod Brøndby og Viborg, red.) ville jeg gerne have haft mere ud af, siger cheftræneren.

- Vi har chancerne til at gå til pause med en føring, men baseret på anden halvleg er det vel fortjent nok, at Viborg vinder kampen.

Der har været skrevet og sagt meget om Hobros manglende evne til at få scoret nok mål i foråret, og igen mod Viborg havde himmerlændingene - som cheftræneren også er inde på - chancer til mere end nul point. Men det kan ikke bare tilskrives uheld, at det ikke bliver til flere scoringer.

- Du kan tale om uheld ved for eksempel Damborgs afslutning, der tager overliggeren, men det er jo ikke en undskyldning, du kan blive ved med at bruge, når du bliver ved med at brænde chancer, siger Ove Pedersen.

- Hans Henrik Andreasen brænder jo for eksempel en chance, der er større end et straffespark, som meget ligner den situation, Viborg scorer på. Det er ikke uheld, det er spørgsmål om at være dygtig nok.

Kort forinden kampen kom det frem, at det ville blive Anders Egholms sidste for klubben, og selvom Ove Pedersen gerne havde set forsvarsstyrmanden på holdet i næste sæson, så vil han hellere fokusere på de spillere, der er til rådighed.

- Jeg er tilfreds med, at vi har 16 spillere på kontrakt indtil videre i næste sæson. Jeg har været for lang tid i det her spil til at lade mig irritere over at miste spillere, for det er bare sådan det er, sagde cheftræneren.

- Spillere kommer og går, og Anders Egholm er nok ikke den sidste, vi skal sige farvel til. Men jeg er sikker på, at vi nok skal få samlet et godt hold til næste sæson også,

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden