På dette tidspunkt er kvinder flottest
Det føler de i hvert fald selv ifølge en ny undersøgelse
Undersøgelsen er lavet af Londons førende laserklinik, og for at være helt præcis er det kl. 10.06 mandag formiddag, at kvinderne føler sig bedst tilpas med deres udseende.
Til gengæld er humøret og selvfølelsen helt i bund kl. 16.05 torsdag eftermiddag. Det beror ifølge undersøgelsen på, at man efter en fire dages arbejdsuge bliver mere sløset med sin fremtræden og derfor heller ikke føler sig så attraktiv som kvinde.
Klinikken lavede undersøgelsen, fordi de oplevede en stigende interesse for ansigtsbehandlinger om lørdagen. Men mens klinikken troede, at det skyldtes, at kvinderne ville gøre sig klar til en god aften i byen, viste det sig at være forberedelse til en ny arbejdsuge.
- Kvinder går op i at se godt ud i starten af deres arbejdsuge som aldrig før. At klæde sig for at imponere har aldrig været vigtigere, siger en talskvinde fra London Premier Laser Clinic.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.