Blære

På rov i landejendom

Musikudstyr og meget andet fjernet fra går i løbet af onsdag aften

To støvsugere af mærket af mærket Irobot blev stjålet.
To støvsugere af mærket af mærket Irobot blev stjålet.

BLÆRE: Fra en landejendom på Kelddalvej nær Blære forsynede tyveknægte forsynede sig så kraftigt med navnlig musikudstyr, at man tilsyneladende måtte efterlade enkelte tyvekoster nær gerningsstedet.

Med sig fra gården, som blev hjemsøgt onsdag i tidsrummet klokken 17.15 til 22.20, fragtede gerningsmændene følgende udstyr:

En bashøjttaler og en forstærker, begge af mærket Harman Kardon - en BNQ projektor, en bærbar computer, en MSI efterbrænder, et SLR kamera, to styk Irobot Roomster støvsugere, en Makita vinkelsliber samt en babyalarm.

For at komme ind har man opbrudt et vindue til stuen.

Som nævnt var enkelte tyvekoster efterladt nær gården - nemlig under et tæppe cirka 50 meter derfra.

Formentlig med henblik på en afhentning, antager politiet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden