Heste

På vej ind i hestens år

Kineserne står over for at fejre nytår, og aalborgenserne er inviteret med

Kom og prøv tai chi. Arkivfoto: Henrik Bo
Kom og prøv tai chi. Arkivfoto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

AALBORG: Vi bevæger os ind i hestens år. I hvert fald efter den kinesiske kalender.

Det markerer Confucius Instituttet fredag og lørdag med kinesisk nytår på borgmesterforvaltningen i Aalborg både fredag (kl. 12-16) og lørdag (kl. 10-16).

Instituttet inviterer alle Aalborgs indbyggere til at deltage i workshops om tai chi (kampkunst), kalligrafi, sprogundervisning, kinesisk teceremoni og tilbyder kinesiske snacks direkte fra Kina. Derudover er der information om kinesisk kultur og nytårstraditioner.

På det seneste har der været forlydender om, at økonomien ikke længere buldrer frem i Kina, så måske er det meget passende, at det store land bevæger sig ind i hestens år, for i Kina symboliserer hesten succes.

Kinesernes nytårsaften er torsdag, og fredag er altså den første dag i det nye år. Nytåret kan på mange punkter sammenlignes med den danske jul, da festens kerneværdier er at nyde samværet med familien og mæske sig i uendelige mængder mad.

Arrangementet har som formål at skabe interesse for Kina i Aalborg .

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden