Brandstiftelser

Påsat brand mørklagde Frederikshavn

Brand i bygning med transformatorstation slukkede for strømmen

Brand i skur og el skab ved Fakta i FrederikshavnFoto: Kim Dahl Hansen
Brand i skur og el skab ved Fakta i FrederikshavnFoto: Kim Dahl Hansen Bent Bach

Opdateret 23. maj 2022 kl. 14:14

FREDERIKSHAVN: Branden ved Fakta i Frederikshavn midtby var påsat. Det bekræfter vicepolitikommissær Steen Hörlyck fra politiet i Frederikshavn.

- Vi har fundet to arnesteder ved containeren og ved transformatorstationen, siger han,

Branden ved Fakta på Søndergade i Frederikshavn blev anmeldt 2.35 natten til fredag og betød, at en stor del af centrum af Frederikshavn var uden strøm i op mod en time.

Branden var som sagt antændt i en container uden for Fakta samt i en bygning, der rummer butikkens affald samt en transformatorstation.

- Da vi kommer frem, er bygningen godt overtændt, fortæller indsatsleder ved beredskabet i Frederikshavn Bo Isaksen.

Elforsyning tilkaldt

Brandfolkene begyndte slukningsarbejdet uvidende om, at bygningen indeholder en transformatorstation, som er potentielt farlig for mandskabet.

- Da vi opdager transformatorstationen afbryder vi slukningen og tilkalder elforsyningen.

De får koblet strømmen om på en halv times tid. Men det betød altså, at strømmen blev afbrudt, siger Bo Isaksen.

Sikkerhed først

Først da strømmen var koblet om, så der ikke længere var fare for stød, kunne beredskabet igen sætte ind mod branden med fuld styrke.

- Det handler om sikkerhed. Jeg vil jo meget gerne have mandskabet hele med hjem igen, siger Bo Isaksen.

Alle husstande i Frederikshavn har nu strøm igen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden