Kunst

Påskebobler i Fjordgalleriet

40 lokale malere, grafikere, keramikere og håndværkere udstiller

Helena Dylmer vil optræde med viser og sang sammen med gemalen Nils i Duo Ajstrup. Galleri-hunden, der synes upåvirket af de musikalske udfoldelser, kommer også med i weekenden. 	Privatfoto
Helena Dylmer vil optræde med viser og sang sammen med gemalen Nils i Duo Ajstrup. Galleri-hunden, der synes upåvirket af de musikalske udfoldelser, kommer også med i weekenden. Privatfoto

HADSUND: Fjordgalleriet og alle dets 40 tilknyttede malere, grafikere, keramikere og kunsthåndværkere inviterer til påskeudstilling. Mange af udstillerne har lavet nye værker til påsken, og undervejs vil de på skift arbejde på deres værker, mens udstillingen varer. Helena Dylmer vil optræde med viser og sang sammen med gemalen Nils i Duo Ajstrup.

Bliver man lidt brødflov midt i farver og livsglade bobler, kan publikum teste smagsprøver fra Falslevgård Mølle, der har bagt til påskeudstillingen af møllens eget økologiske mel.

Påskeudstillingen er åben lørdag og søndag 30. og 31. marts fra 10-16 i Fjordgalleriet, Storegade 53 i Hadsund.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden