Påskekunst i Galleri Nordenvinds kunstgade
Kunstelskere stormer til Vendsyssel for at deltage i kunsthøjtiden
SÆBY: - Når gallerierne i landets hovedstad står tomme, skyldes det, at det danske kunstpublikum har opdaget, at påsketid er lig med kunstudstillinger i Hovedlandet, fortæller gallerist Eric Kaare.
Han mener selvfølgelig Vendsyssel....
Med påskeudstilling nr. 44 markerer Galleri Nordenvind i Sæby sig som en af de ældste og længst-etablerede kunstbegivenheder i det nordjyske. Galleriet i Sæby følger en bestemt opskrift, når der planlægges til årets absolut største begivenhed påskeudstillingen. For denne forårsudstillingen er som regel årets eksamen for galleristen.
- Vi byder op til dans og har taget festtøjet på, fordi vi ved, at påsken står som årets kvalitetstid for mange kunstinteresserede. De ser frem til gode oplevelser. Og vi gallerister gør, hvad vi kan, for at leve op til årets kunsthøjtid. Galleri Nordenvind har også en hemmelig udfordring, nemlig at jeg hvert år prøver at lave et benspænd for mig selv, siger Eric Kaare.
Men den opgave, han stiller sig selv, holder han også for sig selv. Og hvert år holder han udfordringen for sig selv. Men venter spændt på, om galleriets besøgende opfanger hans grundide.
- Desværre bliver man mere og mere ambitiøs i de udfordringer, man søger, men heldigvis har Nordenvind altid været velsignet af kvikke kunstelskere, afslører Kaare.
Galleriet arbejder kun med nulevende kunstnere - så kunst må altså være godt for helbredet. Nordenvinds ældste udstillende kunstner er født i 1918 - nemlig kunstneren Jens Peter Groth Jensen, som stadig er aktiv og et lysende bevis på at kunst og kultur forynger.
- Groth Jensen var med på den allerførste påskeudstilling, jeg arrangerede. Og det er spændende at lave en udstilling, der rækker fra det helt traditionelle, til det helt nye. Derfor har vi også lagt book release med tidens absolut nyeste og hotteste, europæiske kunstner - Bram van Rio - i forbindelse med vores påskeudstilling, siger Eric Kaare.
Ud over disse to yderpunkter i alder og udtryk, viser galleriet traditionsmæssigt kunstnere som Adi Holzer, Alain Soucasse, Anne Marie Johansen, Carsten Rudolfsen, Corneille, Georg Heidweiller, Ian Rusth, Melody B, Ole Ahlberg, Ole Tersløse, Sabine Tuchel, Sven Lidberg og Wouter Stips.
Nordenvind viser udstillingen i sit galleri i Retfærdigheden i Algade i Sæby - hele påsken og alle dage i påsken. Herefter i galleriets normale åbningstid frem til 3. maj.
Der er fernisering lørdag 28. marts kl. 14.
Tag med på en helt særlig festklædt påskeudstilling - den 44. af sin art i Galleri Nordenvind.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.