Frederikshavn

Palmer vajer i regnen

Når Palmestranden gøres klar er det et tegn på at sol og varme snart på vej

Palmerne køres ud på Palmestranden igen. Det er 11. sæson, at Frederikshavn har sin egen palmestrand.Foto: Bente Poder
Palmerne køres ud på Palmestranden igen. Det er 11. sæson, at Frederikshavn har sin egen palmestrand.Foto: Bente Poder

Opdateret 20. maj 2022 kl. 08:50

FREDERIKSHAVN: Den danske sommer er lunefuld.

I den forgangne bededagsferie skinnede solen, men da palmerne i går blev kørt ud på Palmestranden begyndte regnen at sile ned.

Solen har dog i følge vejrudsigten planer om at vende tilbage i slutningen af denne uge. Og under alle omstændigheder er det et sikkert sommertegn, at palmerne kommer fra deres vinteropbevaring i de kommunale drivhuse ud på stranden.

- Der er stor efterspørgsel fra turisterhvervet på at palmerne kommer ud, så tidligt som muligt, og de kan sagtens klare at komme ud i det fri nu, fortæller projektleder i kommunens Park og Vej-afdeling, Steen Heftholm.

Der sættes over 100 palmer ud i området, og Steen Heftholm opfordrer besøgende til at tælle palmerne, og deltage i en konkurrence på Palmestrandens facebookside.

Vandet en gang om ugen

Resten af sæsonen bliver palmerne tilset og vandet en gang om ugen.

- Desuden er der ferskvand i og under strandsandet, som palmerne også kan få fat på. Derfor bliver de plantet direkte i sandet, og de potter, som nogle af palmerne er plantet i, har hul i bunden, så rødderne kan søge ned til ferskvandet, oplyser han.

Foruden palmerne arbejder kommunens folk også med andre projekter på strandområdet.

- I år bygger vi to nye barer. Den ene kommer til at ligge på den side af klitterne, hvor vi også har banerne til beachvolley, mens den anden bar bliver på samme sted på selve stranden, som vi har placeret de andre år, siger Steen Heftholm.

Det er elever på produktionsskolen, som har konstrueret de nye to barer.

Indtil videre er der planlagt tre arrangementer på Palmestranden i juni.

- Vi har Coast to Coast 19-20. juni, hvor løbets mål, er at se solen stå op på Palmestranden. lørdag morgen Der er Open Water havsvømning søndag 21. juni, og Sankt Hans bål 23. juni, siger Steen Heftholm.

Blå midsommer-lørdag

Som noget nyt har man aftalt, at der lørdag 21. juni vil være vandaktiviteter arrangeret af forskellige klubber. Der vil være mulighed for at prøve sejlads, ro i kajak og i roklubbens både ligesom man kan prøve at dykke.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden