Penge til de gamle

Morsingboernes Forening giver sin formue til øens plejehjem

Plejehjemsleder Gerda Tybirk (tv) modtager gaven fra Birthe Nielsen, overvåget af Poul Olsen, der repræsenterer bostederne, udvalgsformand Henning Sørensen, Ejner Andersen og Henning Nielsen, begge Morsingboernes Forening. Foto: Bo Lehm

Plejehjemsleder Gerda Tybirk (tv) modtager gaven fra Birthe Nielsen, overvåget af Poul Olsen, der repræsenterer bostederne, udvalgsformand Henning Sørensen, Ejner Andersen og Henning Nielsen, begge Morsingboernes Forening. Foto: Bo Lehm

MORS:Foreningens medlemmer var alligevel oppe i årene. Så hvad var mere naturligt end at dele formuen ud til beboerne og brugerne af plejehjem og bosteder på Mors.

Sådan tænkte Morsingboernes Forening, der ved sidste årsskifte kastede håndklædet i ringen og indstillede sit mangeårige virke.

- Vi vedtog på to ekstraordinære generalforsamlinger at udleve vores kassebeholdning på 109.000 kroner til øens plejehjem og bosteder. Ikke til den almindelige drift, men til at lave aktiviteter til glæde for beboerne, sagde Birthe Nielsen på foreningens vegne.

I går var hun sammen med foreningen formand og kasserer tilbage på fødeøen for at fordele midlerne. Overrækkelsen fandt sted på Rolstruplund i Nykøbing, og her kan man sagtens finde anvendelse for den kontante gave.

- Vi har fået nogle værdighedsmedarbejdere, som laver aktiviteter, og de har ofte brug for lidt finanser. Nu skal vi have snakket med beboerne om, hvad de kunne tænke sig, og vores beboer- og pårørenderåd mødes næste gang her i august og vil også få sagen forelagt, sagde leder Gerda Tybirk.

De øvrige steder, der modtager penge, er Vejerslev Ældrecenter, Johan Riis Minde, Hvidbjerg Plejecenter, Ansgarhjemmet, Fjordglimt, Støberigården, Grønneparken, Smallegade, Enggården, Lupinvej og Sindhuset.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.

Du skal skrive noget tekst

Du skal skrive noget tekst