Færdselsforseelse

Cyklist kørt ned: Politiet finder flugtbil i flammer

En bilist flygtede efter at have ramt en kvindelig cyklist i Aalborg. Senere fandt politiet bilen i flammer.

Arkivfoto: Michael Koch
Arkivfoto: Michael Koch

Opdateret 03. september 2018 kl. 09:49

AALBORG: En 68-årig kvindelig cyklist blev lørdag aften kørt ned på Østerbro ved Skibsbryggervej. Bilisten flygtede efterfølgende fra stedet.

Det oplyser vagtchef Mogens Hougesen, Nordjyllands Politi.

Den 68-årige kvinde fik åbent benbrud ved ulykken, der skete omkring klokken 22.15.

Den forreste nummerplade faldt af flugtbilen ved sammenstødet, så politiet ved, hvilken bil der er tale om.

Klokken 03.39 blev politiet så kaldt ud til en bilbrand på Metavej i Aalborg Øst, og det stod klart, at det var flugtbilen, der var blevet brændt af, oplyser Mogens Hougesen.

Vagtchefen fortæller, at politiet har været i kontakt med bilens ejer, men at det ikke er vedkommende, der har ført bilen.

Mandag formiddag er det endnu ikke lykkes at finde frem til flugtbilisten.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden