konflikt, krig og fred

Danmark begynder at trække danske soldater ud af Mali

Danske soldater har i flere år ydet militært bidrag i det vestafrikanske land Mali som en del af en koalition.

Danmark begynder hjemtagning af danske soldater fra Mali som følge af konflikt om tilstedeværelse. Det ventes at tage nogle uger.

Det oplyser udenrigsminister Jeppe Kofod (S) torsdag efter et møde i Udenrigspolitisk Nævn.

Meldingen kommer, efter at en konflikt i denne uge er eskaleret. Mali har meddelt, at danske soldater ikke havde tilladelse til at være i landet.

I den forbindelse har den maliske overgangsregering meddelt den danske regering, at soldaterne "straks" skulle forlade det vestafrikanske land, og det blev gentaget onsdag.

Jeppe Kofod siger, at det fra dansk side opfattes, som at Mali forsøger at så tvivl om aftalerne om den danske tilstedeværelse.

- Det finder vi os ikke i. Derfor har vi også besluttet, at vi trækker vores soldater hjem, og vi fortsætter det tætte og gode samarbejde med vores europæiske allierede, siger udenrigsministeren.

Danske soldater har i flere år ydet militært bidrag i Mali som en del af en koalition, der er ledet i Frankrig.

Jeppe Kofod siger, at beslutningen er taget med bred opbakning i Folketinget.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden