Jan fik rådmandsposten med flest øretæver

Til trods for et område, hvor man hurtigt kan blive upopulær, har Jan Nymark Thaysen (V) drømt om at side i rådmandsstolen for By og Land

Inden valget var Jan Nymark Thaysen skolerådmand i Aalborg Kommune, men efter valget fik han mulighed for at få den post han havde drømt om gennem flere år.
Inden valget var Jan Nymark Thaysen skolerådmand i Aalborg Kommune, men efter valget fik han mulighed for at få den post han havde drømt om gennem flere år. Foto: Martin Damgård

Opdateret 09. maj 2022 kl. 14:18

AALBORG: Posten som rådmand for By og Land er magtfuld, men er ikke nødvendigvis en post, alle politikere ønsker sig. Området er fyldt med sprængfarlige enkeltsager, der kræver stor indsigt, og med politiske diskussioner, der kan få følelserne helt uden på tøjet for de involverede parter. Bliver der bygget for højt og for tæt? Skal det gøres lettere eller sværere at være bilist i byen? Bør der etableres en motorvej hen over Egholm og Verdens Ende?

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden