Justitsministeren vil give kommission et år til FE-undersøgelse
Efter pres fra oppositionen vil Peter Hummelgaard (S) fordoble den tid, undersøgelseskommission får i FE-sag.
Opdateret kl. 10:59
Justitsminister Peter Hummelgaard (S) fremsætter et lovforslag, der har til formål at nedsætte en særlig undersøgelseskommission. Det meddeler Justitsministeriet i en pressemeddelelse.
Kommissionen skal undersøge beslutningen om at hjemsende ledende medarbejdere i Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) i 2020. Medarbejderne blev senere frifundet i sagen.
- Undersøgelseskommissionen bør tilrettelægge sit arbejde, således at den så vidt muligt kan afgive beretning om resultatet af sin undersøgelse, senest et år efter at kommissionen er nedsat, fremgår det af lovforslaget.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.