Kofod om Malis afvisning: Der er hård diplomatisk diskussion
Kupmager sidder på magten i Mali, som beder Danmark hjemtage soldater efter dansk opbakning til sanktioner.
Det vækker undren hos den danske regering, at danske specialstyrker ikke er velkomne i Mali. De er nemlig indsat efter en klar invitation fra Mali, hvor en dobbelt kupmager sidder på magten.
Det siger udenrigsminister Jeppe Kofod (S). Han er i øjeblikket i Bruxelles for blandt andet at diskutere sanktioner mod styret i det skrøbelige, vestafrikanske land.
- Det er ikke nogen hemmelighed, at i øjeblikket er der en hård diplomatisk diskussion med overgangsregeringen. De har sat demokratiet ud af kraft, som vi lægger vægt på kommer tilbage så hurtigt som muligt.
- Danmark er til stede på baggrund af en klar invitation og et klart grundlag ligesom de andre i operationen, siger han.
Mali bad mandag Danmark om straks at hjemtage de danske soldater, der bidrager til en franskledet mission i landet. De er løbende blevet indsat i løbet af januar og skal træne Malis styrker og bekæmpe islamistiske terrorister.
Danmark arbejder på at finde ud af, hvad der ligger bag overgangsstyrets udmeldinger, uddyber Kofod.
Danmark støtter at indføre internationale sanktioner gennem EU og er imod indsættelsen af russiske lejesoldater.
- Overgangsregeringen har inviteret russiske lejesoldater i form af Wagner-gruppen til Mali, og det er stærkt problematisk, og noget vi i fællesskab tager afstand fra, siger Kofod.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.