Lærerforening er uforstående: 0. klasse bør også selvtestes

Lærere er bekymrede over, at børnehaveklasserne ikke skal selvtestes. Formand mener, beslutningen skal ændres.

Danmarks Lærerforening vælger ny formand på kongres <i>Martin Sylvest/Ritzau Scanpix</i>

Danmarks Lærerforening vælger ny formand på kongres Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Når skolerne onsdag 5. januar åbner dørene for landets skolebørn efter en forlænget julenedlukning som følge af høj coronasmitte, skal alle eleverne testes - bortset fra 0. klasse.

Og det har mange lærere svært ved at se logikken i, da der tilsyneladende ikke medfølger et sundhedsfagligt argument, og det møder kritik fra Danmarks Lærerforening.

- Det har jeg svært ved at se meningen med. Alle klasser burde være omfattet, og jeg ved simpelthen ikke, hvorfor man har undladt at lade børnehaveklasserne være omfattet af to ugentlige test, siger formand Gordon Ørskov Madsen.

- Jeg synes slet ikke, at det giver mening, så det bør man da lave om.

Lærerforeningen har ikke fået en begrundelse for, at 0. klasse, som også er kendt som børnehaveklasserne, ikke er med.

- Nej, vi har slet ikke hørt nogen forklaring på, hvorfor man har undladt at tage børnehaveklasserne med. Så dermed forekommer det endnu mere mærkværdigt, at de ikke er det, når der ingen forklaring er.

Danmarks Lærerforening har ifølge formanden fået henvendelser fra medlemmer, som er bekymrede og uforstående.

- De går på uforståenhed og bekymring over, at det kan medvirke til, at man i børnehaveklasserne ikke holder tilstrækkelig meget øje med smitten, siger Gordon Ørskov Madsen.

Hverken myndighederne eller regeringen kunne svare på, hvorfor 0. klasse ikke er omfattet, da der tirsdag formiddag blev afholdt pressemøde om skolerne.

/ritzau/

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.