Fiskeri

Læsø afværger fiskerikatastrofe: Minister har lyttet til bekymringerne

Øen stod til at miste hundredvis af arbejdspladser, men en samlet indsats har afværget de værste konsekvenser af en ny fiskeriaftale

I Østerby Havn på Læsø har der siden årets start været nervøse trækninger til udsigten til en ny fiskeriaftale. I den endelige aftale er de værste konsekvenser for øens jomfruhummerfangst dog afværget.
I Østerby Havn på Læsø har der siden årets start været nervøse trækninger til udsigten til en ny fiskeriaftale. I den endelige aftale er de værste konsekvenser for øens jomfruhummerfangst dog afværget. Foto: Arkivfoto

Opdateret 28. august 2025 kl. 11:55

I begyndelsen af juli landede aftalen om fremtidens fiskeri endelig. 

Efter en lang forhandlingsperiode kunne regeringen sammen med SF, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet offentliggøre rammerne for fremtidens fiskeri i Danmark.

Og netop den brede opbakning til aftalen er en af de væsentlige årsager til, at fiskeriminister Jacob Jensen (V) betragter aftalen som god for dansk fiskeri.

- Aftalen balancerer hensynet til miljøet og erhvervet. Det er en aftale, der er bred opbakning til, hvilket i sig selv har en kæmpe værdi. Dansk fiskeri har været i høj sø i en del år efterhånden, især efter Brexit, og med den her aftale kommer der en tiltrængt stabilitet til erhvervet. Nu kender de rammebetingelserne, og de ved, hvad de har at arbejde ud fra, siger han.

Lyttede til Læsø

Aftalen har været længe ventet i de fleste af Nordjyllands kystvendte kommuner. 

Ikke mindst på Læsø, hvor man efter det indledende udspil tilbage i februar så ind i en decideret katastrofe. 

Nogle af Læsøfiskernes vigtigste fangstområder stod nemlig til at blive omfattet af et forbud mod bundslæbende redskaber. 

Dette ville ifølge de fleste kilder på Læsø have betydet, at Læsø skulle vinke farvel til hundredvis af arbejdspladser, da øens mange jomfruhummere bliver fanget med bundtrawl.

Derfor gik øens politikere, industri og fiskere sammen i håbet om at kunne påvirke processen. Og det lader til at have virket. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden