Lederskribenter ser roser og tidsler i regeringsgrundlag
Mangel på nytænkning, for få klimaambitioner og toptopskat er blandt det, lederskribenter er utilfredse med.
Regeringsgrundlaget, der blev præsenteret onsdag, fylder i avisernes lederspalter torsdag.
Fælles for flere af lederne er, at de ser gode takter i regeringsgrundlaget, men nævner også, at der er enkelte tidsler.
Hos Jyllands-Posten beskyldes de nye regeringspartnere for en manglende evne til at tænke nyt, mens de gode hensigter dog roses.
- Regeringen skal have ros for viljen til reformer. Mange forslag er dog et miks af kendte løsninger på kendte problemer, lyder det i torsdagens leder.
Kristeligt Dagblad er skeptisk over, at der i regeringsgrundlaget tales meget om "frisættelse" af den offentlige sektor.
Avisen spørger, hvad det er, den offentlige sektor skal frisættes fra.
- De mange regler? Det lyder som en god idé. I hvert fald halvvejs.
- Man skal jo ikke glemme, at mange regler faktisk er indført for at værne om de svageste, lyder det i lederen.
Politiken, der på lederplads onsdag bifaldt regeringsdannelsen, mener, at den nye regering fejler på det vigtigste punkt.
Avisen er utilfreds med, at der ikke er større fokus på klimaet i regeringsgrundlaget.
- Tænk, hvilket svigt det er at bruge 42 dage på regeringsforhandlinger uden at værdige klimaet større fokus. SVM-regeringen holder kommende generationer som gidsler, mens ekspertgrupper arbejder på nye anbefalinger.
Hos Ekstra Bladet har man store forventer til den nye regering. Lederskribenten bemærker, at der er tale om en flertalsregering, der ifølge avisen må love at "nu løses nationens problemer glat og uden kværulanteri".
I Børsens leder sætter man spørgsmålstegn ved visdommen i en "ekstraordinært høj topskat" for dem, der tjener over 2,5 millioner kroner årligt.
- Denne ene tidsel bør dog ikke overskygge for regeringsgrundlagets fornuftige elementer, lyder det dog i lederen.
JydskeVestkysten er på lederplads optaget af befolkningens tillid til magthaverne.
- Der er i det hele taget behov for mere folkestyre og mindre topstyring i ledelsen af Danmark. Hvis regeringen formår at omsætte de fornuftige principper til virkelighed, kan det skabe en tiltrængt forøgelse af befolkningens tillid til vores magthavere, lyder det i lederen.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.