Moderaternes ministre snupper mandater på Fyn og i Østjylland
Caroline Stage, Christina Egelund og Lars Aagaard er alle valgt ind i Folketinget for Moderaterne.
Opdateret kl. 14:49
Fungerende digitaliseringsminister Caroline Stage og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund tager Moderaternes to mandater i Østjyllands Storkreds.
Caroline Stage fik 3751 stemmer, mens 3549 vælgere satte kryds ud for Christina Egelund på stemmesedlen.
Det står klart efter optællingen af de personlige stemmetal i storkredsen.
Hverken Stage eller Egelund var medlemmer af Folketinget i den forgange valgperiode. Egelund har dog været det før for Liberal Alliance.
Duoens valg betyder samtidig et farvel til Moderaternes folketingsmedlem Peter Have, der fik 676 stemmer ved tirsdagens valg.
I Fyns Storkreds snupper fungerende klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard Moderaternes ene mandat i kredsen.
Med 5685 stemmer opnår Lars Aagaard valg til Folketinget for første gang, da han ikke var opstillet ved seneste valg.
Aagaard kæmpede om den fynske plads med Moderaternes folketingsmedlem Rosa Eriksen, der fik 2016 stemmer ved tirsdagens valg.
Aagaard var ikke selv folketingsmedlem i den forgangne valgperiode. Han blev hentet ind i regeringen af Moderaternes efter valget i 2022.
Inden ministerposten var han administrerende direktør i Dansk Energi fra 2009-2022.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.