Politik

Nye tal: Så mange nordjyder vil stadig have undersøgelse af Mette Frederiksen

Venstre og Socialdemokratiet nærmer sig hinanden, og en regering med begge partier er ikke udelukket. Men på i hvert fald ét emne har Venstres vælgere et stort forbehold

Mette Frederiksen (S) afsøger i disse dage muligheden for en bred regering hen over midten.
Mette Frederiksen (S) afsøger i disse dage muligheden for en bred regering hen over midten. Emil Helms/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 14:04

NORDJYLLAND: Tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen udtalte for nylig, at to "stinkende sager" skal ryddes ad vejen, før Venstre kan gå i regering med Socialdemokratiet: FE-sagen og Minksagen.

Nu viser en ny undersøgelse fra Panel Nordjylland, der har spurgt 1413 nordjyder, at minksagen langtfra er et afsluttet kapitel.

Det er nu over to år siden, at regeringen tog en ulovlig beslutning om at aflive alle danske mink. Foto: Nicolas Cho Meier

Både Venstre og Konservative flirter i øjeblikket med Socialdemokratiet, og målet er potentielt at indgå i en bred regering hen over midten. De to partier har lagt de kradse krav fra valgkampen om en advokatundersøgelse af Mette Frederiksens rolle i minksagen til side. For en stund. Det har blå bloks vælgere på ingen måde.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden