Politik

Peter Christensens ønske får Ukraine-donationer til at strømme ind

Der er indsamlet over 180.000 kroner til Ukraine på opfordring fra den afdøde eksminister Peter Christensen.

Peter Christensen var blandt andet skatte- og forsvarsminister for Venstre. Han døde tidligere i februar og blev 49 år.
Peter Christensen var blandt andet skatte- og forsvarsminister for Venstre. Han døde tidligere i februar og blev 49 år. Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Et af de sidste ønsker for den tidligere forsvarsminister Peter Christensen var, at folk i forbindelse med hans bisættelse skulle donere penge til Den danske Ukraine komité i stedet for at købe blomster.

Peter Christensen døde tidligere i februar efter længere tids sygdom og nåede at være med til at planlægge sin sidste tid.

Herunder var altså et ønske om at indsamle penge til Ukraine. Og meget tyder på, at flere har taget opfordringen til sig.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden