SF vil ikke lade virksomheder stikke af fra CO2-regning
- Nu skal vi sikre, at forureneren betaler, siger SF-leder efter udspil fra ekspertgruppe om CO2-afgifter.
Opdateret kl. 15:46
Virksomheder skal ikke have lov at stikke af fra regningen eller sende den videre, hvis de udleder CO2. Det skriver Pia Olsen Dyhr, formand for SF, i en pressemeddelelse.
Tirsdag formiddag fremlagde en ekspertgruppe sine modeller for CO2-afgifter. Der er dog ifølge partiformanden kun én vej, der kan sikre den grønne omstilling.
- Nu skal vi sikre, at forureneren betaler, og det skal selvfølgelig gælde for landbrug, industri, skibstransport og flybranchen, siger hun.
Tidligere på dagen fremlagde en ekspertgruppe tre modeller for, hvordan man ifølge den bedst laver afgifter på virksomheders udledning af CO2 og andre drivhusgasser.
Modellerne er forskellige på flere måder. En af de afgørende forskelle er, at kun model ét lader virksomhederne betale det samme per udledt ton CO2. Uanset hvor meget man udleder.
Det kaldes en ensartet afgift på CO2 og vil ramme store udledere som cementfabrikken Aalborg Portland hårdt. Det vil samtidig være den samfundsøkonomisk billigste grønne omstilling for Danmark, fordi der ikke er udgifter forbundet med den.
Den kan dog betyde, at afgifterne vil flytte de aktiviteter, der udleder CO2 eller drivhusgasser, til andre lande, hvor der muligvis ikke er afgifter på aktiviteterne. Det er det, der kaldes lækage.
De to andre modeller tager højde for lækage. Det betyder, at man i dem prøver at undgå, at udledningen flytter til udlandet. Det gør man ved på forskellige måder at kompensere virksomhederne.
Og netop at en afgift ikke bare skubber udledningen til udlandet, bliver vigtigt for et andet af regeringens støttepartier, De Radikale.
Derfor hælder partiets politiske leder, Sofie Carsten Nielsen, til de to sidste modeller, fortæller hun til TV2 News:
- Model to og tre synes vi, er det bedste afsæt. Men jeg vil helst ikke lægge mig fast på noget, siger hun.
- Vi er ikke nået særligt langt, hvis vi bare siger, at alle de virksomheder, der udleder, må flytte ud af landet. Det synes vi, er uambitiøst.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.