Politik

Stor skole kæmper med pladsmangel og skadedyr, alligevel udskydes renovering

Oprindeligt skulle skolen udvides og renoveres næste år, men ifølge budgetforslaget skal det nu udskydes helt til 2026

Gennem de seneste år har forældre og personale på Sofiendalskolen set frem til en udvidelse og renovering næste år – men nu ser det projekt ud til at blive skubbet flere år ud i fremtiden.
Gennem de seneste år har forældre og personale på Sofiendalskolen set frem til en udvidelse og renovering næste år – men nu ser det projekt ud til at blive skubbet flere år ud i fremtiden. Foto: Martél Andersen

Opdateret 08. september 2022 kl. 08:26

AALBORG: Der mangler plads, der mangler moderne læringsmiljøer, den gamle skolebygning kæmper med skadedyr, og efter 45 år bruger skolen stadig ”midlertidige” pavilloner til undervisning. Sofiendalskolen i Skalborg trænger til en renovering og ikke mindst en udvidelse. Det synes både skolebestyrelsen, skolelederen, det lokale samråd og rådmanden.

Men selvom spaden skulle været sat i jorden næste år, ser renoveringen nu ud til at blive skubbet et godt stykke ud i fremtiden. Ifølge forslaget til Aalborg Kommunes budget de kommende år er projektet udskudt til 2026. Og det vækker skuffelse i Skalborg.

Skoleleder René Arnold Knudsen, der både udtaler sig på egne og skolebestyrelsens vegne, havde set frem til, skolen kunne få den renovering og udvidelse, den trænger til. For allerede i dag kæmper de med at få plads til antallet af elever.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden