Lokalpolitik

Politiker skifter parti

Tidligere byrådsmedlem for De Konservative, stiller op for Venstre, når der i november er kommunalvalg i Aalborg

Først var han byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti, men nu stiller Gert Andersen op for Venstre til kommunalvalget i november. Arkivfoto
Først var han byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti, men nu stiller Gert Andersen op for Venstre til kommunalvalget i november. Arkivfoto

V.HASSING: Først var han byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti, men ved det kommende kommunalvalg, stiller han op for Venstre.

Det er Gert Andersen fra V. Hassing, der også tidligere har været medlem af kommunalbestyrelsen i den tidligere Hals Kommune, der har skiftet parti. Ved valget i 2009 genopstillede Gert Andersen til Aalborg Byråd men han røg ud af byrådet. Dengang fik han 459 personlige stemmer. Men nu stiller Hals Venstre Vælgerforening den erfarne politiker op.

Gert Andersen siger om partiskiftet, der allerede formelt skete sidste år.

- Jeg har egentlig besluttet, at jeg ikke vil kaste med sten, siger Gert Andersen.

Lidt senere i samtalen, kommer han dog ind på nogle af årsagerne.

- Det gik måske ikke, som jeg syntes, at det skulle gå. Der var måske for lidt fokus på landområderne i den konservative gruppe. jeg har følt, at det var svært at komme igennem med tingene herude fra, for man var trods alt valgt herude og havde ideer om, hvordan det skulle udvikles, siger Gert Andersen, der tilføjer, at det var svært at få lydhørhed i gruppen.

Netop udviklingen i landområderne er en af de ting, som Gert Andersen interesserer sig for.

- Vi skal også noget erhverv ud i lokalområderne, det hele skal ikke ligge i vækstaksen.

Den 68-årige nu konservative byrådskandidat, håber på, at vælgerne sender ham i byrådet.

- Jeg har stadigvæk gnisten og lysten til det, og det er derfor, at jeg har fulgt med hele tiden.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden