EMNER

Præsten taler dialekt

Vendsyssel-Gildet havde bedt præst om at prædike på frederikshavnske

Peter Bandholm  prædikede på frederikshavnsk i Lyngså Kirke. Han var inviteret af Vendsyssel- Gildet, der en gang om året inviterer til gudstjeneste, hvor det foregår på en af Vendsyssels dialekter.

Foto: Kurt Bering
Peter Bandholm prædikede på frederikshavnsk i Lyngså Kirke. Han var inviteret af Vendsyssel- Gildet, der en gang om året inviterer til gudstjeneste, hvor det foregår på en af Vendsyssels dialekter. Foto: Kurt Bering

Opdateret 20. maj 2022 kl. 08:46

LYNGSÅ: Vendsyssel-Gildet er en forening, der arbejder for at fremme kendskabet og interessen for dialekterne i Vendsyssel. Da man startede i 1982 var der 150 medlemmer og i dag er man 800 medlemmer i foreningen.

Det fortæller journalist og præst Peter Bandholm.

Han havde forleden sagt ja til at prædike på frederikshavnsk i kirken i Lyngså.

Vendsyssel-Gildet arrangerer en gang om året en gudstjeneste på dialekt og Peter Bandholm, der er opvokset i selve Frederikshavn prædikede om ingen er fuldkommen, og at man til gengæld kan regne med tilgivelse.

Efter gudstjenesten gik de cirka 120 deltagere over i kirkehuset, hvor de hyggede sig med at synge sange fra Vendsyssel- Gildets egen sangbog

Næste arrangement er årsmødet 7. november på Hallund Kro. Og der skal man også huske sangbogen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden