Prins Joachim er protektor for VM i pløjning
Verdensmesterskabet i pløjning 2015 afholdes i Hjardemål og bliver med kongeligt islæt
HJARDEMÅL: Prins Joachim har takket ja til tilbuddet om at være protektor for VM i pløjning 2015. Et mesterskab der afholdes 3. og 4. oktober i Hjardemål i Thy.
- Vi er meget glade for, at han har sagt ja, siger Karl Kristian Iversen, formand for VM i pløjning 2015.
Formanden forventer, at Prins Joachim vil holde åbningstalen og følge Verdensmesterskabets første dag, som minimum.
Mere medieomtale
Der kommer 60 pløjere, 30 dommere og 30 trænere fra hele verden til Verdensmesterskabet, og med Prins Joachim som protektor tror Karl Kristian Iversen, at medieomtalen vil stige.
- Der er en vis form for opmærksomhed fra pressen, når der er en kongelig involveret. Det giver stævnet mere medieomtale - også i udlandet, siger Karl Kristian Iversen.
Tidligere har både dronning Margrethe og senere prins Henrik været med til at åbne VM i pløjning på dansk grund.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.