Prist for godt humør
Frivillige ledere påskønnet af legat
BRØNDERSLEV: Tre aktive BI’ere er hædret med Brønderslev Idrætsforenings Humørlegat. Det skete på generalforsamlingen i Brønderslev Idrætsforening, og det var lokalbankdirektør Annette Drivsholm, der er formand for fonden, der uddelte priserne.
Thomas Krog fra BI-Bordtennis modtog en donation.
- Thomas Krog kom for nogle år siden til BI sammen med sønnen Bjarne. Det viste sig, at Bjarne er et stort talent med den lille bold, fortæller Annette Drivsholm.
- Det er et talent, som faderen har været primus motor for at udvikle i form af utallige timers træning og kørsel.
- Men Thomas Krog har ikke bare engageret sig i sin søns fritidsinteresse. Han har også vist interesse for hele klubben som helhed og ungdomsafdelingen i særdeleshed.
- Det være sig som chauffør til stævner, holdleder for en flok drenge, og han har endda skaffet penge til klubben i form af fondsansøgninger. Det er et arbejde, han af egen drift spurgte bestyrelsen om tilladelse til.
Thomas Krog var forhindret i at deltage.
Kurt Poulsen fra BI-Fodbold var også modtager.
- Efter fire et halvt år på posten som formand for BI-Fodbold, hvor Kurt Poulsen ydede et rigtigt stort stykke arbejde, valgte Kurt Poulsen at trække sig fra formandsposten, fortalte Annette Drivsholm.
- Kurt Poulsen er stadig utrolig aktiv i BI-Fodbold. Han er medlem af bestyrelsen, formand for sponsorudvalget og ikke mindst det sportslige udvalg.
Endelig var der en pris til Helle Bæk Christensen fra BI-Håndbold.
- Helle Bæk Christensen har aldrig selv spillet håndbold, men har været meget interesseret via sin datters deltagelse i håndbold.
- Det startede for alvor for fire år siden, da Emilies hold – U14-piger – manglede en holdleder. Helle blev spurgt, og sagde ja.
- Og holdleder med det, der dertil hører, har hun været siden, for de hold Emilie har spillet på, hvilket alle på holdet nyder godt af.
Priserne er på 2.000 kr.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.