To personer sigtet: Hurtige knallerter kigget efter i sømmene
Politiet bebuder flere kontroller i området
Opdateret 23. maj 2022 kl. 15:00
STØVRING: To knallertførere blev torsdag eftermiddag stoppet og sigtet for at have knallerter, der kan køre lige lovlig stærkt.
Det skete i forbindelse med en knallertkontrol i Støvring, som Nordjyllands Politi foretog på baggrund af flere henvendelser fra borgere i området.
Knallertkontrollen foregik torsdag eftermiddag, og den var koncentreret omkring selve Støvring by. Blandt andet slog betjente fra politiet i Himmerland til omkring Juelstrupparken, hvor flere knallerter tidligere havde været samlet.
To knallertførere blev sigtet, da deres knallerter på rullefeltet viste en klar måling på over 30 kilometer i timen. Det tyder på konstruktive ændringer af knallerterne.
Flere kontroller på vej
Aktionen torsdag var et led i en bredere indsats med at kontrollere knallerter flere steder i området, oplyser politikommissær Mikkel Mitchell i en pressemeddelelse.
- Flere har nemlig henvendt sig og fortalt os om hurtigkørende og mulige ulovlige knallerter i Støvring, som færdes på en måde, der er til stor gene og ulempe for byens borgere. Og derfor er det heller ikke sidste gang, at vi har foretaget en kontrol i området, siger han.
De to sigtede knallertfører vil modtage en bøde samt en betinget frakendelse af retten til at føre lille knallert. Ved eventuelle gentagelsestilfælde kan knallerten konfiskeres.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.