Unge fester og begår hærværk i forladt hospital: Ejer appellerer til forældrene
Tidligere privathospital står tomt, og det tiltrækker ubudne unge mennesker, beklager ejeren
En stor og mennesketom bygning ved skoven og i udkanten af byen er tilsyneladende tillokkende for unge mennesker. De har gjort det tidligere privathospital i Skørping til et samlingssted.
Det er ejeren, ejendomsudvikler Bill Nielsen fra Aalborg, rigtig træt af. Han købte ejendommen for et par år siden og vil ombygge til attraktive lejligheder i det, der går under navnet "Fryseslottet".
- Jeg oplever stor interesse for huset. Desværre også fra nogle af byens unge banditter. De knuser ruder, bryder ind og holder fester. De flytter rundt på inventaret og kører ræs med kørestole. De har også indrettet et rum, hvor de sidder og indtager et eller andet. Jeg ved ikke hvad, men det er nok ikke lovligt, siger Bill Nielsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.