Rebildfesten samlede lidt flere i år
Traditionerne og det gode vejr løb af med årsmødet for fred og venskab mellem USA og Danmark
Opdateret 23. maj 2022 kl. 17:57
REBILD: Et lavtgående Hercules transportfly sendte en hilsen til de ca. 2500 deltagere i årets Rebildfest fra luften. USAs ambassadør i Danmark, Rufus Gifford takkede igen med hånden på hjertet, da venskab og fælleskab mellem USA og Danmark blev fejret i bakkerne.
Gifford havde en hilsen med fra selveste Barack Obama, inden han selv sagde et par ord - endda på dansk: - Jeg er blevet så godt modtaget alle de steder, jeg har været. Derfor vil jeg gerne hilse på jer på dansk. Jeg er vild med Danmark!
Og festdeltagere var vilde med vejret og hyggede sig med hinanden. 580 af dem begyndte festlighederne med frokost i et stort telt, mens 150 børn og unge var med på lidt god motion og sjov leg, da ni gymnaster fra DGI’s Verdenshold lavede træning med dem på pladsen foran det store telt.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.