Motionsidræt

Reklamerer for druk i fitnesscenter

Fitnessinstruktør kritiserer plakater henvendt til unge

Der bliver reklameret for druk i Fjerritslev Motionscenter. Arkivfoto: Torben Hansen
Der bliver reklameret for druk i Fjerritslev Motionscenter. Arkivfoto: Torben Hansen Pressefotograf Torben Hansen

FJERRITSLEV: Medlemmerne af Fjerritslev Motionscenter bliver mødt af en farvestrålende reklame for det lokale Crazy Daisy på vej ind til træning. I april lokker diskoteket blandt andet med ”Double up på alt i baren fra 23-01! og ”Fri fadøl fra 23-24 for bare 20 kr.”.

Men det er helt forkert, at et motionscenter med sundhed som formål lægger væg til reklamer for noget så usundt som druk. Det mener Niels Kronborg, der arbejder på motionscentret som instruktør, skriver Nordjyske Stiftstidende.

- Jeg synes slet ikke om reklamerne for Crazy Daisy, for motionscentret tilbyder træning for unge mennesker helt ned til 14 års alderen, som kan være letpåvirkelige, mener han.

Klagen afvist

Niels Kronborg er gået til bestyrelsen i Fjerritslev Motionscenter med sin klage, men er blevet afvist.

- Crazy Daisy er en af vores sponsorer, som giver os værdifuld økonomisk støtte, og de har helt konkret fået lov til at have reklamen hængende, fordi de har foræret os nogle plakatrammer, siger bestyrelsesmedlem Alex Juel Mathiasen fra Fjerritslev Motionscenter.

Han indrømmer, at der er en modsætning mellem motionscentrets sundhedsfremmende formål og aktiviteten på Crazy Daisy.

- Men vi har brug for sponsorer, og Crazy Daisy ligger ikke uden for den type af sponsorer, som vi vil forbindes med, siger Alex Mathiasen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden