EMNER

Restauratør har søgt nye græsgange

Længere tids uenighed førte til brud mellem Utzon Center og Erik Jensen

Erik Jensen var med fra starten i Utzon Center tilbage i maj 2008. Men nu skal han sørge for god mad til gæster og selskaber i Ørnehøj Golfklubs cafe og restaurant. Foto: Grete Dahl
Erik Jensen var med fra starten i Utzon Center tilbage i maj 2008. Men nu skal han sørge for god mad til gæster og selskaber i Ørnehøj Golfklubs cafe og restaurant. Foto: Grete Dahl Foto: Grete Dahl

GISTRUP: 60-årige Erik Jensen havde regnet med, at han skulle slutte sin aktive karriere som chef for cafeen og restauranten i Utzon Center.

Men sådan kom det ikke til at gå.

Uenighed i lægnere tid

Efter længere tids uenighed med centrets ledelse omkring forhold i den daglige drift, er parterne nået til enighed, og deres veje må skilles. Til sidst er kommunikationen foregået via advokat.

Forpagtningsaftalen er ophævet, og i stedet har Erik Jensen søgt nye græsgange. Han har overtaget forpagtningen af cafeen i Ørnehøj Golfklub ved Gistrup.

- Man kan sige det sådan, at jeg ikke længere følte, at jeg var herre i eget hus, siger Erik Jensen, som har en lang karriere bag sig som køkkenchef. Blandt andet på nogle af landets fineste restauranter.

Kokkerer med gæsterne

Han føler lettelse over, at han har fundet et nyt sted at kræse om kunderne, og han satser på små nye tiltag i golfklubben. Blandt andet har han en ide om at arrangere nogle aftener, hvor han inviterer gæster helt ind i køkkenet og laver mad sammen med dem.

Lige nu er der stille i klubben, fordi banerne stadig er vinterhi, men omkring påske går det for alvor løs, og cafeen har allerede fået bestillinger til fire bryllupper.

- Det skal nok gå, når man bare serverer noget fornuftig mad og vin for kunderne, siger Erik Jensen.

Held og lykke

Fra Utzon Center lyder det i en udtalelse, at man ikke mener, at Erik Jensen levede op til de forventninger, som man havde til restauratøren, men en samlet bestyrelse og ledelse ønsker ham held og lykke i golfklubben.

Utzon Centers cafe bliver midlertidigt betjent af Søgaards Bryghus, mens centret leder efter en ny forpagter.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden