Rideklub med galop i regnskaberne

Underskud vendt til overskud hos Brovst Rideklub

På generalforsamlingen i Brovst Rideklub blev der uddelt championatspoint. Privatfoto.

På generalforsamlingen i Brovst Rideklub blev der uddelt championatspoint. Privatfoto.

BROVST:Brovst Rideklub har netop haft generalforsamling. Bestyrelsen kunne med stor glæde orientere medlemmerne om, at underskud nu er vendt til et overskud. Der har det forgangne år været rigtig mange forskellige arrangementer i rideklubben, som sammen med sponsorerne har været medvirkende til, at økonomien i Brovst Rideklub nu er kommet i hopla igen. Der er tilgang til undervisningsholdene og flere nye ryttere er kommet til.

Som en ekstra ”krølle” på generalforsamlingen, skulle årets championatspoint gøres op og pokaler uddeles. Pokalerne blev fordelt, således: dressur hest: Mia Frost (ikke tilstede), dressurpony; Emma T. Jensen, springpony; Michela Fallgaard Nielsen, kombineret pony; Nanna Bugge Skammelsen.

Ligeledes blev de to ekvipager Maja Juul på Cesare og Nanna Bugge Skammelsen på Bailey hædret, da de i 2013 er blevet A- og B-pony.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.