Hjørring revyen

Rigtig beslutning: Revy har det bedste billetsalg i flere år

Hjørring Revyen glæder sig over flytningen til Vendsyssel Teater

Merete Mærkedahl og Pernille Sørensen i nummeret Hos Fiskehandleren. Arkivfoto: Bente Poder
Merete Mærkedahl og Pernille Sørensen i nummeret Hos Fiskehandleren. Arkivfoto: Bente Poder Bent Bach

HJØRRING: Hjørring Revyen har ikke fortrudt, at den er flyttet til det nye Vendsyssel Teater.

- Det var den rigtige beslutning, og vi har det største billetsalg i mange år med en belægningsprocent på 90, siger en glad revydirektør, Henrik Baloo Andersen.

Revyen er netop nået halvvejs i sine 30 forestillinger. Den har solgt 8000 af de knap 11.000 billetter, som er til salg.

Hverken VM i fodbold eller sommervarmen har påvirket billetsalget.

- Billetsalget til i morgen var lidt sløvt, fordi folk lige ville se, om Danmark kom i kvartfinalen, men siden er det bare rykket, siger Henrik Baloo Andersen.

Sommervarmen er intet problem.

- Vi har 16 grader i salen, når vi lukker folk ind. Temperaturen stiger under forestillingen, men er altid behagelig. Hvis man gerne vil have det køligt, så gå i revy, siger Henrik Baloo Andersen med et grin.

Næste år gør man scenen godt en meter smallere for at få plads til 7-8 borde ekstra. Dermed får man næsten lige så mange borde som på Vendelbohus. Afstanden mellem bordene er 1,80 meter mod 80 centimeter på Vendelbohus. Resten af publikum sidder på teaterstolerækker.

I 2019 vil revyen opføre 40 forestillinger mod 30 i år.

- Jeg tror på, at der kommer flere i revyen i de kommende år, siger Henrik Baloo Andersen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden