Robin Hood er fredløs på Knivholt
Robin Hood-dage på Knivholt 23.-25. maj - i år større end nogensinde
FREDERIKSHAVN: Det siges, at Robin Hood levede sammen med sine venner i Sherwoodskoven, efter at han blev dømt fredløs for at have sat sig op imod myndighederne.
Der findes flere fortællinger om de bedrifter, han skulle have udrettet.
Han støttede det undertrykte folk og forsatte sin modstand mod øvrigheden efter dommen.
Det siges også, at han ”stjal fra de rige (staten/kongen) og gav til de fattige.
Han var dygtig i brugen af bue og andre våben – og han var måske også kæreste/gift med Lady Marian.
Nu kan hele familien igen komme og opleve den eventyrlige stemning, find Robin Hood, Lady Marian eller Broder Tuck, nyd gøglerne og deltag i rollespillet, middelalderfolket.
Duftene, lydene, dyrene, menneskene, alt dette foregår på Knivholt Hovedgård, hvor det er muligt at få en hyggelig weekend, for unge som ældre, som elsker eventyret om helten fra Sherwood og hans gæve mænd.
Igen i år arrangerer ”Eventyret på Knivholt” Robin Hood-dage på Knivholt, og dette er tredje gang det sker.
Denne gang større end nogensinde – flere aktører, flere der alle lægger kræfter i for at familier skal få en fantastisk oplevelse.
Der vil være opvisning af en af Danmarks dygtigste riddere, Sir Toby. Han vil vise, hvilke færdigheder en ridder skal besidde for at tjene kongen behørigt.
Der vil være opvisning af våben fra middelalderen og der vil være opvisning af Friserheste.
Igen i år er Rødder og Vinger en af de bærende kræfter alle tre dage. Frederikshavn Amatørscene med ca. 25 skuespillere, samt 60-80 unge rollespillere fra Ungdomsskolen – alle aktører er med til at give liv og spænding. Alt i alt vil der være ca. 150 til 200 aktører, der glæder sig til at vise, hvad de kan eller har at bidrage med til den gode oplevelse.
Samtidig med alt det der sker, er der snobrødsbagning for børnene, der er mulighed for at lave sit eget sværd, der er pileflet og våbenkampe. Der er ansigtsmaling, der vil være mulighed for lidt til både mund og gane i Rødder og Vingers telt, og muligt at købe et minde fra middelalderen hos de tilrejsende kræmmere i deres boder.
Men husk den vigtigste ting – du er selv med i det hele. Du kan se ridderen, lugte røgen, høre pilens susen, mærke spændingen – og ikke mindst, en oplevelse med den gamle smukke herregård som kulisse, Knivholt Hovedgård.
Det sker fredag den 23. maj kl. 10-15 (kun for skoler og institutioner), lørdag 24. maj 10-17 og søndag 26. maj 10-16.
Hvis der ønskes et besøg og rundvisning i weekenden hvor eventen afholdes, så kan dette aftales med Formanden for Eventyret på Knivholt, Alif Kracht, mobil: 21279330, formand@eventyretpaaknivholt.dk
Læs mere om Robin Hood-dagene på:
www.eventyretpaaknivholt.dk
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.