Trafikpolitik

Sådan kan man også parkere

Politiet satte en stopper for en noget særpræget parkering, der var en del af et reklamestunt

Privatfoto
Privatfoto

Opdateret kl. 21:10

AALBORG: Selvom man er udstyret med en kreativ tankegang, så er der en grænse for, hvor meget man kan bøje reglerne.

Det måtte firmaet Cult sande, da de fik en parkeringsafgift for en noget anderledes parkering ved Kennedy Arkaden.

Her havde firmaet, som led i et reklamestunt i forbindelse med karnevalet, parkeret på hovedet - dog med nummerpladen vendt rigtigt. Bilen havde stået hovedparkeret siden onsdag, men fredag satte politiet så en stopper for den omvendte parkering.

Det er naturligvis ikke hver dag, at politiet oplever biler, der er parkeret på taget med hjulene i vejret, men vagtchefen mener ikke, at det gælder for en lovlig parkering.

- Bilen havde overskredet parkeringstiden, så der er udstedt en parkerings-afgift, og firmaet er blevet bedt om at fjerne bilen inden i morgen (lørdag, red.), da det er vurderet som en uhensigtsmæssig parkering, siger vagtchef hos Nordjyllands Politi, Michael Hæstrup.

Bilen var hverken udstyret med motor eller brændstof.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden